EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND
PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI

Cíle projektu

Projekt má dva hlavní cíle:

jednak jde o inovaci studijního programu VOŠ v rámci spolupráce s vysokoškolskou vzdělávací institucí, a dále o zvýšení odbornosti pedagogických pracovníku VOŠ.

První cíl předpokládá přenos know-how vysoké školy do výuky na VOŠ. Ve výuce několika konkrétních předmětů na VOŠ v současné době chybí orientace na vysoce praktické úlohy v oblasti sítových technologií; naproti tomu na vysoké škole je k dispozici jednak vynikající technické zázemí (špičkově vybavené učebny a laboratoře), jednak fundovaní vědečtí a pedagogičtí pracovníci. Hodláme proto do studijního programu VOŠ (do několika vybraných vyučovacích předmětů) adaptovat a přenést vhodně zvolené projektové laboratorní úlohy z vysoké školy. Za tím účelem bude v úvodní etapě projektu probíhat část výuky VOŠ v laboratořích partnera projektu (za účasti jak učitelů VOŠ, tak učitelů VŠ). Nepůjde o pouhou kopii části výuky; projektové úlohy budou předem náležitě upraveny přesně podle potřeb cílové skupiny. Následně budou projektové laboratorní úlohy přeneseny do prostředí VOŠ (tj. budou částečně dovybaveny laboratoře na VOŠ a dojde k implementaci projektových úloh do studijního programu VOŠ). Bude uskutečněna inovovaná výuka na VOŠ v délce dvou období (semestrů). Budou též realizovány související aktivity, tj. příprava zadání projektových úloh, tvorba manuálu a konzultační semináře nad projektovými úlohami.

V rámci spolupráce VŠ a VOŠ budou také zadány a řešeny kvalifikační práce. Kvalifikační práce budou zadány studentům VOŠ pedagogickými nebo vědeckými pracovníky VŠ. Kvalifikační práce pak budou pracovníky VŠ vedeny.

Druhý cíl předpokládá zvýšení odbornosti pedagogických pracovníku VOŠ spoluprací s vědeckými a pedagogickými pracovníky vysoké školy. Konkrétně půjde o oblasti, které umožní přenos projektové výuky do výuky na VOŠ, tedy oblasti související s uskutečněním prvního cíle projektu.

Hlavní aktivity pro dosažení tohoto cíle budou spočívat v přípravě a realizaci specializovaných seminářů pro učitele VOŠ a přípravou výukových materiálu pokrývajících vybraná nová témata pro učitele VOŠ.

Oba uvedené cíle pak sleduje zařazení stáží studentů a pedagogů VOŠ žadatele v zahraničním výzkumném a vývojovém centru NGNLAB.

Cílová skupina

První cílovou skupinou projektu budou studenti vyšší odborné školy (VOŠ) žadatele. Jde o studenty prezenční formy studia akreditovaného vzdělávacího programu 26-47-N/09 Přenosové a sítové technologie a 26-47-N/17 Zabezpečovací technika a bezpečnostní technologie, oba z oboru Informační technologie.

Cílová skupina realizuje své vzdělávání na území hlavního města Prahy.

Předpokládáme, že do projektu se zapojí 62 studentu VOŠ.

Druhou cílovou skupinou jsou pedagogičtí pracovníci VOŠ žadatele, kteří participují na výuce akreditovaných vzdělávacích programů 26-47-N/09 Přenosové a sítové technologie a 26-47-N/17 Zabezpečovací technika a bezpečnostní technologie oboru Informační technologie.

Konkrétně jde o 8 učitelů VOŠ, kteří se podílejí na výuce zejména těchto předmětů:

• IKT Informační a komunikační technologie;
  • OS Operační systémy;
  • SOS Sítové operační systémy;
  • ST Sítové technologie;
  • DT Digitální technika;
  • TEO Teorie obvodu;
  • ZEO Základy elektronických obvodů.